nik_adams: (Default)
[personal profile] nik_adams

Та, здавалося б, нереальна історія трапилася в цілком звичайну ніч з 2 на 3 липня 2012 року. Ніч була погожа та лагідна і не передвіщала жодних катаклізмів. Близько другої години до кінотеатру під'їхав так само звичайний "Ікарус" і до нього почали стягуватися люди.

Люди їхали боротися за мову. Принаймні так сказали трьом міліціонерам, які сиділи в схованому під тінню дерев службовому автомобілі і спостерігали, щоб чогось не трапилося, підтримували громадський порядок, на їх жаргоні. Капітан, який окупував заднє сидіння, читав "Вино з кульбабок" на зачитаній до дірок "Нокії" та зрідка зиркав на сонний натовп біля автобуса. Попереду сиділи двоє патрульних, колишні депеесівці, котрих в черговий раз розігнали, як клас. Один з них, той що старіший, доробляв півроку до пенсії в райвідділі, а той що молодший просто перечікував, доки ДПС знову повернуть на дороги. Старший, Віталій, з ностальгією згадував старі добрі часи і скаржився своєму молодшому напарнику на нові. "Кого зараз в міліцію беруть, Льоха... Недавно заступали на маршрут з отим молодим, ну знаєш, рудим. Виконали план, все як положено. Ну, кажу, треба ж і собі щось заробити. Може підем в те місце в парку, де постійно всі сцять?" Льоха з розумінням посміхнувся: "Ми його раколовкою називаємо. Буває, жирні такі "раки" попадаються, ги-ги". "Ага, раколовка. А той рудий мені і каже, ні не хочу, мол. Я йому: може тобі й зарплати хватає? Да, каже, хватає. Потім, коли збиралися на вечерю, підійшов до нас і питає: не дасте грошей на маршрутку, додому доїхати? Ми йому скинулися дрібними- поїхав. А назад пішки прибіг, аж захекався." Льоха співчутливо зітхнув: "Та да, понабирали..."

Капітан вже забув про телефон з повістю у руці, не слухав навіть теревені своїх колег. Він думав про людей, які посеред ночі зібралися кудись їхати, про те, що їх до цього спонукало. Думки були здебільшого неприємні, бо десь в глибині душі ятрилося, що він мав би зараз стояти там, поміж ними, докурювати останню сигарету перед відправкою, позіхати, щулити плечі від нічної прохолоди. Але капітан знав, що нікуди ніколи він не поїде, бо сім'я, діти, робота і від цього знання йому ставало ще гірше.

В цей час протестувальники вже повсідалися в автобус і "Ікарус" почав вирулювати до виїзду з парку. Капітан раптом усвідомив, що разом з цим автобусом від'їзджає щось важливе для нього, те, чого вже не можна буде повернути. Він рішуче штовхнув дверцята і ступив назустріч автобусу- якщо вже не стояти поряд біля Верховної Ради, то хоча б дати знати, що він з ними. Тут сталася перша незрозуміла річ, яку капітан в запалі своїх душевних почуттів навіть не помітив. Задні дверцята міліцейського автомобіля неможливо відчинити з середини, там вже давно навіть познімали ручки, із зрозумілих причин. Однак, ці двері з якогось дива легко подалися і капітан, широко розставивши ноги, вже стояв на асфальті, виставив вперед руку прямо в обличчя водієві. Якби свого часу капітан плив на "Титаніку" і так хвацько відмахнув айсбергу, то, нема жодного сумніву, айсберг відплив би вбік. "Титаніку" не пощастило, а "Ікарусу" подітися було нікуди і він слухняно з'їхав до узбіччя.

З салону почали вилазити люди, тихо перемовляючись між собою, мабуть чекали чергового міліцейського бєспрєдєлу чи провокації. Капітан ще раз здійняв вгору руку і натовп притих. Капітан прокашлявся.

- Максим Рильський "Мова".

Як парость виноградної лози плекайте мову. Пильно й ... політь бур'ян. Чистіша від сльоза вона хай буде. Нехай ні сум, ні холод не спинить Вас...

рядки вірша забувалися, плуталися, але капітанів голос з кожним словом міцнішав, не голосно, але впевнено лунав над притихшими людьми.

Капітан скінчив. Кілька секунд ще так само стояв, задерши голову, вмурувавшись в асфальт, потім наважився подивитися в очі людей. Побачив блакитно- біле полотнище на плечах одного з чоловіків, значок з написом "Партия Регионов", знічено пробелькотів: "То ви з "регіонів..."" і, розвернувшись, пішов на своє місце. Кремезний чоловік зі значком, мабуть головний, вимогливо кинув навздогін: "А как твоя фамилия, капитан?!" "Да нет, ничего, ничего, езжайте..."

Date: 2012-08-16 03:16 pm (UTC)
From: [identity profile] nehrebeckyj.livejournal.com
Добре.

Date: 2012-08-16 04:21 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Дякую!

Date: 2012-08-16 03:50 pm (UTC)
From: [identity profile] most112.livejournal.com
Автобиографическое?

Date: 2012-08-16 04:42 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
:). Дверцы служебного автомобиля действительно не открываются, хоть лбом бейся. А чудес не бывает.

Date: 2012-08-16 04:58 pm (UTC)
From: [identity profile] nikitanik.livejournal.com
Різниченко писав про "бійки україномовних міліціонерів із російськомовними мітінгувальниками за українську мову" http://reznichenko-d.livejournal.com/295677.html
Назвав це "родова болячка радянської системи".

Date: 2012-08-16 05:38 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Так, я читав. Ситуація доведена до абсурду. Мабуть комусь вигідно, щоб билися.

Date: 2012-08-16 04:59 pm (UTC)
From: [identity profile] abonsnaiper.livejournal.com
Привет Адамс)

Date: 2012-08-16 05:40 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Привет, Ика! У вас тоже выборы скоро?:)

Date: 2012-08-16 05:42 pm (UTC)
From: [identity profile] abonsnaiper.livejournal.com
Ога!1 октября)Вот думаю,за януковича или Тимошенку голосовать(имена изменены)))

Date: 2012-08-16 06:01 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Саакашвили не баллотируется?

Date: 2012-08-16 06:05 pm (UTC)
From: [identity profile] abonsnaiper.livejournal.com
Он уже протух,но изменил конституцию под премьера главной в государстве)А там можно сидеть до посинения)

Date: 2012-08-16 06:38 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Хитрый он у вас. Хотя да, вариант, чтобы пожертвовать ещё пятью годами своей жизни ради блага государства у вас не пройдет, Европа всё таки:). Странно, что у вас предвыборной горячки не ощущается. Правда у меня в ленте из грузинских блогеров только ты и Сухуми, но всё равно тишина. Видел бы ты, что у нас творится.

Date: 2012-08-16 06:50 pm (UTC)
From: [identity profile] abonsnaiper.livejournal.com
Похоже,тут всё уже решено и кресла поделены.Большинство не исключает сговор.Любо-дорого поделить кресла и бабки за счет народа))Хотя думаю,это общемировая практика.

Date: 2012-08-16 07:16 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Согласен. Но обычно хоть вид делают, что борются. Приличия ради. Народ за свои деньги заслуживает хотя бы зрелищ:). А что пророссийская партия? Или они после протестных акций так и не оклемались?

Date: 2012-08-16 07:28 pm (UTC)
From: [identity profile] abonsnaiper.livejournal.com
Тут таких нет.:) ну кто нормальный будет за путина.:) разве сталина вернуть.:)

Date: 2012-08-16 07:35 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
А у нас, представь себе, есть.

Date: 2012-08-16 05:07 pm (UTC)
From: [identity profile] pry4ilok.livejournal.com
Гарна новела! Хотілося б вірити в її життєвість, більше схоже на утопію...

Date: 2012-08-16 05:46 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Дякую. До ваших віршів далеко:). Звісно, ситуація далека від типової, а кінцівка все і всіх розставила на свої місця. Слабкість духу перемогла.

Date: 2012-08-16 05:18 pm (UTC)
From: [identity profile] diana-ledi.livejournal.com
Ти написав чудово.

Date: 2012-08-16 05:52 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Дякую:) Приємно, що тобі сподобалося.

Date: 2012-08-16 06:13 pm (UTC)
From: [identity profile] diana-ledi.livejournal.com
Та не те слово.
Я зронила сльозу. Не жартую.
А я не часто зараз роняю сльози.

Date: 2012-08-16 06:47 pm (UTC)
From: [identity profile] rivka-doron.livejournal.com
ой, чувствую, что-то очень близкое мне, а понять не могу:)
Знаний не хватает (я не о языке).

Date: 2012-08-16 07:23 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Понимаю. Рассказ полностью построен на внутриполитических нюансах украинской жизни. Человек, который прожил да границей хотя бы года три и существует в другой среде общения не поймет сути, так же как и я совершенно не ориентируюсь в израильских реалиях. Ну, разве только, что Ближний Восток опять фонит. Мне это не нравится, я вообще войну не люблю.

Date: 2012-08-16 07:36 pm (UTC)
From: [identity profile] rivka-doron.livejournal.com
Да здесь всегда фонит, когда - больше, когда - меньше.
Да, и разобраться со стороны невозможно. "Восток - это дело тонкое". Правда, Восток можно заменить на любой такой - неспокойный, волнуемый политикой - край, и тоже будет верно.
И всегда найдутся общие вещи, которые вызваны к жизни именно политикой и всё же - над ней.
А написано хорошо, я это нюхом чую.

Date: 2012-08-17 07:37 am (UTC)
From: [identity profile] rivka-doron.livejournal.com
Я спросила у знакомого еврея с Украины, который тут сейчас гостит, о "Регионах". Он сказал, что если говорить на близком и понятном мне языке, они - "ассимилянты". Это, наверное, грубо и приблизительно, но, мне кажется, я поняла:)
Очень такая - вездесущая тема, между прочим.

Date: 2012-08-17 11:23 am (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Хорошо, что вы не у Вассермана спросили:). Ваш знакомый, по-большому счету, прав и относительно рассказа более точную формулировку трудно подобрать. И в то же время не совсем так. Так сложилось, для Украины нормальной является ситуация, когда большее число граждан в быту использует исключительно русский язык и в то же время не испытывая какого- либо диссонанса считают себя украинцами и так же спокойно воспринимают украинский язык. В то же время в Востой, Южной Украине, в Крыму имеется значительный процент этничных русских. В обычное время все народы мирно сосуществуют между собой, не заморачиваясь особо, кто на каком языке разговаривает, но в предверии выборов всё меняется. "Партия Регионов"- проект олигархов из Восточной Украины, так называемого "донецкого клана". Нувориши, начинавшие с банального рэкета в 90-х воспользовались дикостью украинской приватизации и в одночасье стали миллиардерами, благо в разбитом Донбассе было что резать на металлолом и продавать. Когда они решили, что региональный масштаб дерибана уже не их уровень и надо выходить на государственный, появилась "Партия Регионов". Экономические проблемы разоренного ими региона они возложили на центральную власть, мол, Донбасс кормил всю Украину и теперь самим есть нечего. Важным пунктом так же был языковый вопрос- "регионалы", заигрывая с живущими здесь россиянами и особами с неопределившейся национальной ориентацией обещали сделать русский вторым государственным. Так же запускали идеи, что украинское государство- бред сивой кобылы и неплохо было бы вернуться в лоно России или хотя бы отделить Восток, Юг и Крым (но это не из официальной программы). В конце октября у нас опять выборы и находящиеся при власти "регионы" опять подняли вопрос языка и решили наконец воплотить сами предвыборные обещания в действительность (надо же хоть что-то выполнить). Собственно 3 июля 2012 года они и приняли закон, согласно которого, русский язык, как и языки других национальных меньшинств получал статус регионального и в регионах, где насчитают хотя бы 10 % населения, которое посчитает русский язык родным он, фактически, будет ходить на равне с государственным. О том, как третьего числа люди ехали к Верховной Раде бороться за язык собственно и идет речь в рассказе.

Date: 2012-08-18 07:27 pm (UTC)
From: [identity profile] rivka-doron.livejournal.com
Спасибо, так доступно и обстоятельно, что даже я поняла. Вообше-то рассказ мне так понравился, что я даже забыла о своём принципе (вернее, о принципе городовго из старой оперетты: "Нил протекает не на моём участке":))
Несимпатичная компания, да, что и говорить
Жеалю вам успехов! Мне вообще нравится, как Вы пишете.

Что касается Вассермана, то спрашивать что-либо у человека, знающего "эпсперанто со словарётм" (звучит анекдотически) и на основании своих лингвистических познаний решающего, что - язык, а что - только диалект... это даже обидное предположение, что я бы у него что-то спросила:). Я скорее попрошу его быть моим равом: в этой обасти он ещё более образован - так сноровисто выводит несушествование Бога из теоремы о неполноте:))

Доброй недели!

Date: 2012-08-18 11:48 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Спасибо на добром слове. Может и не заслужено, но всё равно приятно:). По поводу Нила, вы же сами говорили, что есть вещи, общие для всех. Я вас понял.

Date: 2012-08-19 11:11 am (UTC)
From: [identity profile] rivka-doron.livejournal.com
Я вот как раз и считаю, что удалась та вешь, которая живо напоминает, что Нил протекает повсюду:)
Edited Date: 2012-08-19 11:12 am (UTC)

Date: 2012-08-18 03:49 am (UTC)
From: [identity profile] vivagor.livejournal.com
Чудово! Дуже сподобався есей, дякую. На жаль, у нас обмаль чесних силовиків. Тим не менше, зустрічаються навіть у нашій провінції.

Date: 2012-08-19 07:37 am (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Дякую. Самої лише чесності мало. Пам'ятаю, за часів Помаранчевої революції ми стояли в очепленні біля нашої місцевої ради. В той час вже всім було зрозуміло, що Майдан переміг. Мітингувальники все ще стояли, але настрій був святковий, весело перегукувалися з міліцією, тоді ще вірилося, що міліція з народом. Одна жіночка, посміхаючись, запитала: "Хлопці, а якби ми кинулися на штурм, ви б що, справді з нами билися?" Ми тоді віджартувалися, але якщо серйозно, у мене нема відповіді на це питання. З одного боку, ми цілком розділяли погляди тих людей, з іншого боку нашою роботою є не допустити кровопролиття. А в тій ситуації, що в розповіді, мова йде швидше про сміливість і внутрішню свободу. Як не дивно, але міліція в нашій країні одна з найзаляканіших організацій.

Date: 2012-08-19 07:40 am (UTC)
From: [identity profile] vivagor.livejournal.com
Мабуть, есей краще назвати: "сон у літню ніч, або мрії капітана". :)))

Date: 2012-08-19 08:01 am (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Близько до істини:)

Date: 2012-08-29 03:10 pm (UTC)
From: [identity profile] singularia.livejournal.com
тільки зараз прочитала - на роботі не було коли, а вдома комп не працював. слухай, афтар, пеши ісчо!
так фактурно виходить!)
а ти Курта Воннегута читаєш?

Date: 2012-09-15 07:11 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Дякую. Навіть не знаю хто це такий:). Я взагалі зараз нічого не читаю. Втратив свою "зачитану до дірок", тож не маю доступу ні до літератури, ні до інтернету. Якщо колись розживуся на нову, то ще поспілкуємося:).
Page generated Oct. 21st, 2017 03:41 pm
Powered by Dreamwidth Studios