nik_adams: (Default)
[personal profile] nik_adams
Якби ще рік тому у мене спитали, що я думаю про сучасну українську літерату, я б з чистою совістю відповів, що її у нас нема. Дякуючи (не повірите) російському другу, який на протязі року поставляв мені статті та дослідження на цю тему, я дізнався, що у нас є Андрухович, Іздрик, Жадан та багато інших. Що, на відміну від інших персонажів ж підручників української літератури, ще жива Ліна Костенко, про Драча та Загребельного там не писали, тож не знаю, наскільки вони живі. Тепер не дає спати інше питання. Як помістити до підручників з української літератури "Московіаду", "Воццека", "Депеш Мод" та інші твори, які, без сумніву, заслуговують на це, але яким буде важко пройти цензуру через використання мату, чорнушність, непереборний песимізм. Чи не вийде так, як в старій приказці, коли є що згадати, але нема про що розповісти внукам?

Date: 2012-01-20 08:09 pm (UTC)
From: [identity profile] kotichok.livejournal.com
Сучасна українська література.. Це складне питання, що можна було б помістити в підручники. Особисто я не вважаю, що дітям треба вивчати Андруховича і Жадана (Іздрика не читала). Я б там інші твори розмістила. А Ліну Костенко вважаю за обов*язкове вивчати. Скільки людей - стільки й думок.

Date: 2012-01-20 08:39 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Костенко вже в підручниках, цілком заслужено, і її звідти не викинеш. Тут питання в іншому. 99% відсотків українців дізнаються про українську літературу саме з підручника. Візьмімо для прикладу мене. Я з дитинства люблю літературу, читаю все, що потрапить під руку і більш-менш читавельно. Я знав, що в Росії є Пелевін і Сорокін, що десь є Коельо і Еко, але я гадки не мав, що в Україні ще хтось пише. У мене навіть викликало здивування, що Ліна Костенко, на відміну від інших наших класиків, ще жива і продовжує творити і якби не навкололітературні скандали, які мають мало відношення до літератури, я б не дізнався ні про неї, ні про Шкляра. Але ж ті, з іншого, нецензурного, списку теж талановиті і ми можемо ними пишатися. Як дізнатися про них?

Date: 2012-01-20 08:50 pm (UTC)
From: [identity profile] kotichok.livejournal.com
Нє, ну це ваше особисте упущення))))
По-перше, в школах є таке поняття, як позакласне читання, на яких нормальні вчителі задають і сучасне читати.
По-дурге, особисто в мене ніколи не було проблем з тим, що я не знаю сучасн.укр.літ. - я сама цікавилась. Її не може не існувати. А от чи сучасна література вашої держави стає світовим надбанням - це вже інше питання.

Date: 2012-01-20 09:21 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
В школі на уроках літератури ми обговорювали, в основному, останні перипетії "Просто Марії" чи "Дикої Рози" (наша вчителька була фанаткою мексиканських серіалів і з задоволенням піддавалася на провокації моїх однокласниць, яким не хотілося отримувати погані оцінки і які при першій нагоді питали: "А що там вчора показували?"). Тож для позакласного читання ми отримували лише рекомендації, передбачені шкільною програмою. Але ви маєте рацію, я занадто звик, щоб інформацію мені підносили на блюдці і в готовому вигляді. Пошукати щось в інтернеті мені й на думку не спадало. Та я і не знав, кого шукати.

Date: 2012-01-20 09:09 pm (UTC)
From: [identity profile] nikitanik.livejournal.com
Мат і чорнуху не можна включати в програму. Була б моя воля - включив би в програму поезію Андруховича, зокрема "Листи в Україну" http://ukrlit.blog.net.ua/knyhy-yuriya-andruhovycha/lysty-v-ukrajinu/ (з обов"язковим вивченням напам"ять одного з них на вибір школяра - тобто кожний сам мав би вибрати вірш для вивчення). НМД старшокласникам повинно сподобатись, познайомляться з іменем Андруховича, а тоді, може, і прозу самі вже почитають.

Date: 2012-01-20 09:39 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Дякую за корисне посилання, мій літературний кругозір ще більше розширився. І думка про окремі, вибрані твори також слушна, адже у багатьох письменників, тих, які зараз є беззаперечними класиками, також були твори, яких би ні їхня ні наша цензура не пропустила б. Головне, щоб люди дізналися про автора, а все інше, при бажанні, знайдуть самі. Але мене тут ще мене питання хвилює... Чи не будуть такі цнотливі посилання в підручниках схожими на якого-небудь вчителя церковно- приходської школи, який багатозначно посміхаючись пропонує своїм учням подивитися "Плейбой"? Ні, наша література не порнографія, але таке відношення робить їх схожими. Можливо варто переглянути критерії цензури?

And it's getting more and more absurd...

Date: 2012-01-21 05:11 am (UTC)
From: [identity profile] vitaly68.livejournal.com
Няўжо ўся сучасная ўкраінская літаратура — спрэс мат і чарнуха? Мусяць-жа быць і пазытыўныя пісьменьнікі. Вось іх і трэба ўключаць у школьную праграму.

Re: And it's getting more and more absurd...

Date: 2012-01-21 05:56 am (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Не вся, звичайно ж. Але якщо взяти потужний пласт постмодернізму, то тут творів, де присутні вказані елементи, переважна більшість, принаймні з того, що я читав. До того ж ці елементи не самоціль, а лише засіб вираження. Не можливо розмовляти про сучукрліт і робити вигляд, що цього у нас не існує. Твори цікаві, автори талановиті і заслуговують на те, щоб про них знали і занесення до сомну класиків теж заслуговують.

Date: 2012-01-21 11:14 am (UTC)
From: [identity profile] vladmradio.livejournal.com
Точно. Дітям таке не можна.

Date: 2012-01-21 04:44 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
А з іншого боку, діти вже з дитячого садка знають все і про матюки, і про секс, і про насильство. Можливо, навпаки, є сенс дати їм почитати сучасних авторів, хоча б у старших класах. Краще, якщо про це розкаже талановита людина.

Date: 2012-01-21 04:54 pm (UTC)
From: [identity profile] vladmradio.livejournal.com
Сумніваюсь дуже, що дітки, які матюччя гнуть у дитсадку, читатимуть книжки взагалі...кожному своє. Сто років тому дітки теж різні були, але класики чудово обходились без матюків.

Date: 2012-01-21 05:53 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Хто зна... Я виріс в селі, тож матюки чув на кожному кроці, але від цього читати менше не став:). До того ж часи змінюються. Читаючи Чехова чи Гоголя, я, в принципі, можу припустити, що мужики розмовляли без матюків, я в той час просто не жив. Але якби герої Жадана раптом в його творах почали розмовляти немов випускники філологічного факультету, я б відразу ж вирішив, що це лажа, бо я знаю як розмовляють бандити, бариги, наркомани і просто пересічні мешканці міських трущоб. Та і у класиків були різні речі, просто до хрестоматій їх не внесли.

Date: 2012-01-21 07:55 pm (UTC)
From: [identity profile] most112.livejournal.com

Я тут буквально вчера наткнулся на статью с симптоматичным названием «Фиктивный реализм». Она, хотя и на материале современной русской литературы, но, по-моему, «в тему» вашего поста. http://magazines.russ.ru/znamia/2011/7/ba18.html

Date: 2012-01-21 10:03 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Спасибо, вы всё правильно поняли, даже лучше чем я сам. Как всегда, впрочем.

Date: 2012-01-22 06:49 am (UTC)
From: [identity profile] vivagor.livejournal.com
У старших класах можна все. Справа в тім, що в кожному середовищі свої критерії. У нас "доннерветтер" це всього лише грім і блискавка, а в Німеччині - матюк. І навпаки - там вільно розмовляють на тему сексу навіть у школах в т.ч. з відеоматеріалом. Не думаю, що наші учні у 10-11 класах не знають, не розуміють і не користуються багатьма речами, щодо яких у наших батьків були суворі табу.

Date: 2012-01-22 07:32 am (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Я теж все більше схиляюся до думки, що сучасних авторів не тільки можна, а й треба вписувати до підручників та хрестоматій, хоча на початку розмови вважав це неприпустимим.

Date: 2012-01-22 09:33 am (UTC)
From: [identity profile] sagna.livejournal.com
Тут проблема полягає в тому, що щоб щось додати треба щось викинути. Ой не знаю, чи треба.

Date: 2012-01-22 01:40 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Тут якраз проблеми нема ніякої. Література явище достатньо масштабне, щоб в ній вистачило місця для всього цікавого та якісного.

Date: 2012-02-13 09:04 pm (UTC)
From: [identity profile] primardo.livejournal.com
Дело хозяйское, конечно.
Хотя жалко - про кротов хорошо рассказал...

Date: 2012-02-15 09:53 am (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Спасибо. "Дело хозяйское"- это по- поводу языка?

Date: 2012-02-15 02:29 pm (UTC)
From: [identity profile] primardo.livejournal.com
Зачем переспрашиваешь, ты же понял))
Думаю, тебе интереснее, почему я обратил внимание на тот камент. Понятно, что имел я этих кротов, это не основа моего бытия.
Мое мнение, что все, что мы здесь пишем - это литература, а не бессвязный поток сознания. Должно быть написано понятным языком, без навязших штампов и читаться с интересом.
У тебя в этом плане все было верно. И я с интересом прочел о предмете, мне в принципе неинтересном.
Обычно бывает наоборот. Много интересных мне сообщений не дочитываю только ввиду тупости изложения.
Насчет языка. Конечно, я пойму и украинский и белорусский. Но оценить литературную составляющую не смогу, не родные. А процесс чтения для меня интереснее, чем возможность узнать, чем все это закончится.
Как то так )
п.с. Щас сравнил на наши аватарки. Разные пути ведут к философскому осмыслению жизни:D

Date: 2012-02-15 03:52 pm (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Чесно говоря, меня кроты тоже мало волнуют, да и в остальном наши вкусы расходятся только в том, что свое "творчество" я не жалую:). Украинский роднее, хотя русский тоже люблю. Впрочем, и другие любил бы не меньше, если бы владел ими в достаточной мере. Аватарка, между прочим, вопрос интересный. Я её устанавливал без какой-либо левой мысли, но в итоге, помимо моей воли, получился своеобразный тест- разные люди видят на ней не одно и то же:).

Date: 2012-02-17 12:58 am (UTC)
From: [identity profile] primardo.livejournal.com
Интересно, а в чем выражается, что я свое "творчество" жалую?

Date: 2012-02-17 07:19 am (UTC)
From: [identity profile] nik-adams.livejournal.com
Сразу даже не понял вопрос. Я имел в виду свою писанину, в том смысле, что я не считаю её хорошей в отличии от тебя.:) лично мне было бы интереснее читать твой блог, чем свой.

Date: 2012-02-18 12:04 pm (UTC)
From: [identity profile] most112.livejournal.com
Сергей, вы зря скромничаете: над вашим описанием охоты на «маленького шахтера» я хохотал как ненормальный.
Page generated Oct. 21st, 2017 03:41 pm
Powered by Dreamwidth Studios